For example buy 10 explanation credits at a time and you can use them for any question on any PT that has a video.

I don't need to have the videos to every question on every test but would like to watch a couple on every PT I have taken. I won't spend $30 to have 2 questions explained but I would consider $1-$2 for each question.

Peace and Love fam.

1

6 comments

  • Tuesday, Sep 06 2016

    I wouldn't count on this happening. There are a lot of issues behind it, but I'll bring it up.

    0
  • Monday, Sep 05 2016

    @7sagestudentservices The explanations for LR are from PT's 17 onwards, and RC explanations are from PT's 1 onwards.

    Ahh... I was close lol :) Thank you!

    0
  • Monday, Sep 05 2016

    @gregoryalexanderdevine723 That's actually the reason I upgraded to Ultimate+, to get access to the LR from the earlier tests. The explanations for LR are from PT's 17 onwards, and RC explanations are from PT's 1 onwards.

    0
  • Monday, Sep 05 2016

    @stepharizona288

    said:

    I won't spend $30 to have 2 questions explained but I would consider $1-$2 for each question.

    I think there is a licensing issue. So it is easier to do an entire test vs single questions, from a cost perspective. But maybe @7sagestudentservices can add some perspective.

    0
  • Sunday, Sep 04 2016

    I'm not sure how it's all set up, but I think that would probably require a total overhaul of the website. Seems totally reasonable, but putting it into practice might have enormous complications.

    0
  • Sunday, Sep 04 2016

    Depending on how many you would buy hypothetically if they became available like that, you may want to consider getting the Ultimate + that has all the explanations. (With the exception of some LRs from PTS 1-15? I think)

    0

Confirm action

Are you sure?